Ручек за 15 минути: Тестенини со мирис на лимон и босилек!

Не ви треба многу време, намирници или прибор за кујна за да подготвите вкусни тестенини. Комбинирајте лук, путер, лимон и босилек со тестенини по желба и направете убав ручек за само 15 минути.

Потребни состојки:

225 гр тестенини

500 мл пилешка супа

4 чешниња лук

30 гр путер

20 гр рендан пармезан

1 лимон

неколку лисја свеж босилек

сол и бибер по желба

Подготовка:

Се топи путерот во големo тенџере и пржете го ситно исецканиот лук на него кратко. Додадете бибер по желба. 

Истурете ја пилешката супа во тенџере. Исцедете го сокот од еден лимон и додадете ја ренданата кора.

 Додадете ги тестенините, измешајте сè добро, покријте го и оставете го да се готви на умерена температура околу 10 минути. 

На крајот на готвењето, промешајте во ренданиот пармезан и неколку лисја од босилек.

Нека Ви е наздравје!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.