Ручек од соништата: Тестенини со супер сочни ќофтиња прелиени со бешамел сос 

На ова сигурно нема да можете да одолеете
Доколку сте љубители на мелено месо, тогаш сигурно нема да можете да одолеете на овој рецепт.
Сочни ќофтиња во бешамел сос, а со тоа и тестенини – добивате вистински ручек од соништата.
Подготовката не е комплицирана, а вкусот е фантастичен.
Вреди да се проба.
На крајот на краиштата, уверете се сами!
Состојки:
500 гр тестенини
250-300 гр мелено месо
1 јајце
бибер, сол
1 кромид
4 чешниња лук
малку црвен пипер
2 лажици презла
масло
Прелив
1 лажица брашно
4 чешниња лук
бибер, сув зачин
200 мл млеко
лист од магдонос
малку презла
Подготовка:
Сварете ги тестенините, исцедете ги и додадете 2 лажици маслиново масло. Месото измешајте го со наведените состојки, формирајте ситни ќофтиња, па извалкајте во презла и пржете на масло.
На малку масло пропржете ги брашното и издробениот лук додека не поруменат.
Додадете млеко и малку вода. Кога ќе зоврие, тргнете го од шпоретот. Истурете ги тестенините, па прелијте ги со бешамел сосот.
Одозгора наредете ги ќофтињата и прелијте ги со малку сос.
Погледнете ги чекор по чекор инструкциите за подготовка:

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.