САД издадоа нуклеарно предупредување до Северна Кореја

Висок функционер на Стејт департментот рече дека „целиот свет“ ќе реагира остро на секој нуклеарен тест од Пјонгјанг.

Висок американски функционер вети „силен одговор“ доколку Северна Кореја изврши нуклеарна проба. Одговорот следи по најновото лансирање на балистичка ракета на Пјонгјанг во текот на викендот, кое беше проследено со слично демонстрација на сила од Вашингтон и Сеул.

Зборувајќи со новинарите по состанокот со нејзиниот јужнокорејски колега, заменик-државниот секретар на САД, Венди Шерман, тврдеше дека секое нуклеарно тестирање ќе ги прекрши резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации и предупреди на масовна меѓународна реакција.

„Би имало брз и силен одговор на таков тест“, рече таа, додавајќи „Целиот свет ќе одговори на силен и јасен начин. Ние сме подготвени“.

Иако Шерман не прецизираше како би можело да изгледа таа одмазда, нејзините коментари дојдоа само еден ден откако Пјонгјанг истрела низа балистички ракети во океанот, негов осумнаесетти тест на оружје досега во 2022 година. Овој потег ги поттикна американските и јужнокорејските сили да спроведат нивното лансирање еден ден подоцна, при што војската на Сеул изјави дека тестот ја покажал неговата способност „брзо и прецизно“ да одговори на севернокорејскиот напад.

Јапонија, која исто така дејствуваше заедно со Пентагон, како одговор изврши одделен ракетен тест, велејќи дека ја покажал „способноста за брз одговор на двата сојузници“.

Претходно во понеделникот, портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс изрази загриженост дека Северна Кореја би можела да го изврши седмиот тест на нуклеарна бомба некогаш „во следните денови“, повторувајќи ги претходните предупредувања за потенцијално судење.

„Тоа е загриженост за која предупредуваме веќе некое време, можам да ве уверам дека тоа е непредвидена ситуација што ја планиравме и беше усогласена тема на разговор со сојузниците и партнерите“, рече тој.

Последниот познат нуклеарен тест на Пјонгјанг беше извршен во 2017 година, пред самонаметнатиот мораториум, договорен за време на администрацијата на Доналд Трамп. Земјата ги стави на чекање тестовите на балистичките ракети, како и во договорот „замрзнување за замрзнување“, во кој беше направена кратка пауза на американско-јужнокорејските воени вежби, но ги продолжи откако започнаа заедничките вежби.

Новоизбраниот јужнокорејски претседател Јун Сук-Јол и неговиот американски колега Џо Бајден се согласија да ги зголемат заедничките воени вежби како порака за одвраќање кон Северот, при што Бајден понуди да испратат дополнителни „стратешки средства“ на Корејскиот полуостров доколку тоа го побара Сеул, покрај околу 30.000 американски војници кои веќе се стационирани таму.

Додека претходникот на Јун, Мун Џе-ин, бараше мир со Северот, а претседателот Трамп се обиде да постигне далекусежен договор со Пјонгјанг, ниту еден од лидерите не успеа да ги смири непријателствата кои долго тлееа и односите ефективно се вратија на статус кво пред Трамп.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.