САД испраќаат нуклеарни бомбардери во Австралија

Соединетите држави планираат да распоредат до шест бомбардери Б-52 на нуклеарен погон во воздухопловна база во северна Австралија, изјави денеска неименуван извор запознаен со ова прашање.

САД испраќаат нуклеарни бомбардери во Австралија

Како што рече тој, посебни капацитети за бомбардери ќе бидат поставени во воздухопловната база Тиндал на Кралските австралиски воздухопловни сили, на околу 300 километри јужно од градот Дарвин, објави Ројтерс.

Развојот првпат го објави австралиската телевизија ABC (ABC), повикувајќи се на американски документи.

Премиерот Ентони Албанес рече дека Австралија „повремено соработува со Соединетите Држави на одбранбени сојузи“.

  • Има посети, се разбира, на Австралија, вклучувајќи го и Дарвин, каде што таму се стационирани американски маринци на ротациона основа – рече Албанезе за време на прес-конференцијата.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан на денешниот редовен брифинг изјави дека соработката меѓу земјите во областа на одбраната и безбедноста не треба да биде насочена кон трети страни.

  • Релевантните практики на американската страна ги зголемија тензиите во регионот, сериозно го нарушија регионалниот мир и стабилност и може да предизвикаат трка во вооружување во регионот – рече Жао.

Според извештајот на ABC, САД подготвиле детални планови за она што го нарекуваат „објект за операции на ескадрила“, соседен центар за одржување и паркинг за Б-52.

Во извештајот на американските воздухопловни сили се вели дека можноста за распоредување бомбардери со долг дострел во Австралија испраќа силна порака до противниците за способноста на Вашингтон да проектира воздушна моќ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.