САД и Јужна Кореја летаа со 20 борбени авиони заедно, поради тензиите во Северна Кореја

Јужна Кореја и Соединетите Држави летаа со борбени авиони во формација над западното јужнокорејско море во вторникот како демонстрација на сила поради знаците дека севернокорејската нуклеарна проба експлозија би можела да биде неизбежна.

Оваа година е забрзано тестирањето на ракетите

Северна Кореја само во 2022 година изведе 18 рунди ракетни лансирања – вклучувајќи ги и нејзините први демонстрации на интерконтинентални балистички ракети од 2017 година – искористувајќи го поволното опкружување за да се поттикне развојот на оружјето, при што Советот за безбедност е ефективно парализиран поради руската војна против Украина.

Летот се случи кога заменик-државниот секретар на САД Венди Шерман отпатува во Сеул на разговори со Јужна Кореја и јапонските сојузници во врска со собирната севернокорејска закана и предупреди на „брз и силен“ одговор доколку Северот продолжи со нуклеарен тест, што ќе биде прв во речиси пет години.

Владата на Ким досега ги отфрли понудите на администрацијата на Бајден за отворени разговори и очигледно има намера да го претвори застојот во преговорите за денуклеаризација во меѓусебен процес за намалување на оружјето, велат експертите.
САД и Јужна Кореја летаа со 20 борбени авиони заедно, поради тензиите во Северна Кореја

Доколку се изврши, тестот веројатно би означил уште еден скок напред во целите на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун да изгради арсенал што би можел одржливо да ги загрози регионалните сојузници на САД и американската татковина. Тоа би ескалирало кампања за притисок чија цел е да ги принуди Соединетите држави да ја прифатат идејата за Северот како нуклеарна сила и да преговараат за економски и безбедносни отстапки од позиција на сила.

Додека администрацијата на Бајден вети дека ќе изврши притисок за дополнителни меѓународни санкции доколку Северна Кореја изврши нуклеарна проба, изгледите за силни казнени мерки се нејасни со оглед на поделбата меѓу постојаните членки на Советот за безбедност на Обединетите нации.

„Секое нуклеарно тестирање би било целосно кршење на резолуциите на Советот за безбедност на ОН. Ќе има брз и силен одговор на таков тест“, рече Шерман, по состанокот со заменик-министерот за надворешни работи на Јужна Кореја, Чо Хјун-донг. „Продолжуваме да го повикуваме Пјонгјанг да престане со своите дестабилизирачки и провокативни активности и да го избере патот на дипломатијата“, рече таа.

Шерман и Чо планираат трилатерална средба со јапонскиот заменик министер за надворешни работи Мори Такео во среда во врска со севернокорејското нуклеарно прашање.

Началникот на здружениот штаб на Јужна Кореја соопшти дека на воздушните демонстрации во вторникот учествувале 16 јужнокорејски авиони – вклучително и стелт-ловци Ф-35А – и четири американски борбени авиони Ф-16 и имале за цел да ја покажат нивната способност брзо да одговорат на севернокорејските провокации.

Летот дојде еден ден откако сојузниците истрелаа осум проектили земја-земја во источните води на Јужна Кореја за да се совпадне со ракетниот приказ на Северна Кореја за време на викендот, која истрела ист број на оружје од повеќе локации во неделата во она што веројатно беше најголемо. дневен настан за тестирање.

Северна Кореја само во 2022 година изведе 18 рунди ракетни лансирања – вклучувајќи ги и нејзините први демонстрации на интерконтинентални балистички ракети од 2017 година – искористувајќи го поволното опкружување за да се поттикне развојот на оружјето, при што Советот за безбедност е ефективно парализиран поради руската војна против Украина.

Северна Кореја наскоро може да го засили нивото, бидејќи американските и јужнокорејските власти велат дека земјата е подготвена да изврши уште една детонација на полигонот за нуклеарни тестирања во североисточниот град Пунгје-ри. Нејзиниот последен таков тест и шести вкупно беше во септември 2017 година, кога тврдеше дека активирала термонуклеарна бомба дизајнирана за нејзините ICBM.

Откако ја презеде власта во 2011 година, Ким го забрза развојот на оружјето и покрај ограничените ресурси и не покажа подготвеност целосно да го предаде арсеналот што го гледа како своја најсилна гаранција за опстанок.

Експертите велат дека со својата следна нуклеарна проба, Северна Кореја би можела постигне способност да изгради мали бомби кои би можеле да се групираат на ICBM со повеќе боеви глави или да се вклопат на проектили со краток дострел што би можеле да стигнат до Јужна Кореја и Јапонија.

Рафаел Мариано Гроси, генерален директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, во понеделникот рече дека има индиции дека еден од премините на полигонот Пунџи-ри е повторно отворен, веројатно во рамките на подготовките за нуклеарна проба.

Неколку часа пред состанокот на Шерман во Сеул, портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс им рече на новинарите во Вашингтон дека Соединетите Држави веруваат дека Северна Кореја би можела да го побара седмиот тест „во наредните денови“.

Казнените дејствија на администрацијата на Бајден во врска со тестирањата на оружје на Северна Кореја во последните месеци беа ограничени на главно симболични еднострани санкции. Русија и Кина ставија вето на резолуцијата спонзорирана од САД во Советот за безбедност, која би вовела дополнителни санкции за Северна Кореја поради нејзините претходни балистички тестови на 25 мај.

„Ги повикавме членовите на меѓународната заедница, секако членовите на постојаната петорка на Советот за безбедност на ОН, да бидат одговорни чинители во Советот за безбедност на ОН како истакнат форум за справување со заканите по меѓународниот мир и безбедност“, рече Прајс.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.