САД планираат да го преминат Тајванскиот теснец со бродови и авиони

И покрај зголемените тензии со Кина околу Тајван, САД ќе користат бродови и авиони за да го преминат Тајванскиот теснец во „наредните недели“, според висок претставник на американската администрација. Соединетите држави, исто така, сакаат да ги прошират трговските односи со Тајван, како што објави во петокот во Вашингтон американскиот координатор за азиско-пацифичкиот регион Курт Кембел.

Кембел ги опиша повеќедневните маневри на Кина по посетата на американската врвна политичарка Ненси Пелоси на Тајван како „прекумерна реакција“. Пекинг продолжува да покажува „провокативно, дестабилизирачко и невидено“ однесување.
САД планираат да го преминат Тајванскиот теснец со бродови и авиони

„Во согласност со нашата долгорочна посветеност на слободата на пловидба“, американските сили „ќе продолжат да летаат, да пловат по морињата и да оперираат таму каде што дозволува меѓународното право“, рече Кембел. Ова исто така вклучува „нормални прелети и бродски транзит на Тајванскиот теснец во наредните недели“. Кембел не даде детали за точното време или обемот на планираните движења на американските трупи во теснецот меѓу Тајван и континентална Кина.

Американскиот владин претставник, исто така, најави дека во наредните денови ќе бидат објавени нов трговски план за Тајван и информации за планираните трговски разговори со Тајпеј. САД дополнително би ги продлабочиле односите со Тајван, вклучително и со зајакнување на економската соработка.

Кембел ги опиша повеќедневните маневри на Кина по посетата на американската врвна политичарка Ненси Пелоси на Тајван како „прекумерна реакција“. Пекинг продолжува да покажува „провокативно, дестабилизирачко и невидено“ однесување.

Владата во Тајпеј ги поздрави најавите на американскиот функционер. Министерството за надворешни работи на Тајван му се заблагодари на Вашингтон за неговата „одлучна поддршка“ и „конкретни дејствија за одржување на безбедноста преку теснецот и регионалниот мир“.

Воените бродови на САД и сојузниците со години одржуваат редовни вежби во теснецот, често предизвикувајќи гневни реакции од Пекинг. Кина ги смета Тајван и околните води како своја суверена територија. Соединетите држави и многу други земји, од друга страна, ја сметаат оваа рута како меѓународни води отворени за сите.

По комунистичката победа во кинеската граѓанска војна во 1949 година, дојде до раскол меѓу Кина и Тајван. До денес, Пекинг го смета островот како отцепена територија што сака да ја обедини со копното – доколку е потребно и со воена сила. Руската агресивна војна против Украина ги поттикна стравувањата дека Пекинг би можел да користи сличен пристап во своите постапки со Тајван.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.