САД ја обвинија Русија за кризата во Шри Ланка

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во неделата тврдеше дека „руската агресија“ во Украина можеби е делумно виновна за превирањата во Шри Ланка. Островската држава е во состојба на немири веќе неколку месеци, со недостиг на храна и гориво, а цените вртоглаво растат. Тоа ескалираше во саботата кога илјадници демонстранти упаднаа во резиденцијата на претседателот, принудувајќи го да побегне.

САД ја обвинија Русија за кризата во Шри Ланка

„Го гледаме влијанието на оваа руска агресија што се игра насекаде. Можеби тоа придонесе за ситуацијата во Шри Ланка; загрижени сме за импликациите ширум светот“, им рече Блинкен на новинарите во Бангкок.

Тој тврди дека „растечката несигурност во храната“ низ светот „значително е влошена од руската агресија врз Украина“. Блинкен го повтори својот повик до Москва да дозволи 20 милиони тони жито да ги напуштат украинските пристаништа кои, според него, руските сили ги блокираат како дел од нивната воена офанзива.

Тој, исто така, додаде дека, во Тајланд, цените на ѓубривата „пораснале до небо“ поради наводната блокада.

Русија, пак, ги негира сите обвинувања за блокирање на извозот на храна. Москва вели дека нуди безбеден премин на товарните бродови, но дека Украина ги спречува цивилните бродови да ги напуштат пристаништата, вклучително и Одеса. Исто така, се вели дека поставувањето морски мини од Киев создало закана за поморството во областа. Претходно овој месец, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека некои земји се обидуваат да го искористат прашањето за безбедноста на храната „на најлош можен начин“ со тоа што ја обвинуваат Москва „за нешто во што не е вклучена“ и со „побелување“ на Украина.

Шри Ланка во мај за прв пат во својата историја не го исполни својот надворешен долг. Рационирањето на горивото беше воведено претходно овој месец, а вооружените полицајци и војници беа распоредени на бензинските пумпи. Кризата се припишува на пандемијата „Ковид-19“, која ја лиши островската држава од витален приход од туризмот. Зголемувањето на државните трошоци, даночните намалувања и квантитативното олеснување ја доведоа инфлацијата нагоре.

Се верува дека околу 100.000 луѓе ја опколиле резиденцијата на претседателот на Шри Ланка во Коломбо во саботата. Претседателот Готабаја Рајапакса и премиерот Ранил Викремесинге и двајцата последователно ја објавија својата оставка поради масовните немири.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.