„САКААТ ДА БИДАТ ГОСПОДАРИ НА СУДБИНАТА“! ДОНЕЦК И ЛУГАНСК НАЈАВИ РЕФЕРЕНДУМ: Се огласија Лавров и Медведев

Доњецк и Луганск најавија дека планираат да одржат референдум за приклучување кон Русија на 19 септември, додека администрациите на Херсон и Запорожје денеска најавија слични планови.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека фактот што самопрогласената Народна Република Доњецк (ДНР) и Луганската Народна Република (ЛНР) одлучиле да одржат референдуми за приклучување кон Русија покажува дека републиките во Донбас сакаат да бидат „господари на својата судбина“.

Од самиот почеток на специјалната воена операција во Украина и во деновите пред неа, рековме дека жителите на Донбас сами треба да одлучуваат за својата судбина. А сегашната ситуација потврдува дека тие сакаат да бидат господари на сопствената судбина, рече Лавров, пренесува Спутник.

ДПР и ЛНР ги објавија своите планови да одржат референдуми за приклучување кон Русија во исто време врз основа на соодветните барања на нивните граѓански совети.

Парламентите на републиката ги усвоија нацрт-законите со кои се наложува одржување на референдумот следниот ден, а гласањето е закажано за 23 до 27 септември.

Медведев: Референдумите во Донбас се од големо значење

Референдумите во Донбас се од големо значење не само за системска заштита на жителите на ЛНР, ДНР и другите ослободени територии, туку и за враќање на историската правда, напиша поранешниот претседател на Русија Димитриј Медведев на својот профил на Телеграм.

Ова целосно го менува векторот на развојот на Русија. И не само нашата земја. Бидејќи по нивното спроведување и прифаќањето на нови територии како дел од Русија, геополитичката трансформација во светот ќе стане неповратна, додаде тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.