Сакав да ја убијам кралицата! Признание од момчето што упадна во Виндзор минатата година

Еден човек кој беше уапсен со самострел во замокот Виндзор на кралицата Елизабета минатата година на Божиќ рече дека бил таму „да ја убие кралицата“, беше кажано на британскиот суд.

На 25 декември минатата година се случи инцидентот:

Големо нарушување на безбедноста се случи во замокот Виндзор, кога 19-годишен маж беше уапсен бидејќи упаднал во зградата додека кралицата се подготвувала да го пречека своето семејство за Божиќ, изјави извор од палатата.
Беа упатени повици да се провери безбедноста на 95-годишниот монарх откако натрапник денеска упадна во зградата.
Нејзиното височество се подготвуваше да ги поздрави нејзиниот син принцот Чарлс и снаата Камила во нејзиниот приватен простор кога вооружената полиција влегла да го уапси човекот.
Деј Дејвис, поранешен началник на полицаец и шеф на единицата за кралска заштита, рече дека ќе биде потребен „голем преглед“ на безбедноста на кралицата по стравот од натрапниците во замокот Виндзор.
Сакав да ја убијам кралицата! Признание од момчето што упадна во Виндзор минатата година

Џасвант Синг Чаил (20), кој е обвинет според Законот за предавство на Велика Британија, се појавил во просторот на замокот Виндзор облечен во качулка и маска, беше кажано на судот.

Полицаецот рече дека изгледа како нешто од филм.

Кралицата Елизабета била во замокот во моментот на инцидентот на 25 декември, заедно со принцот Чарлс, неговата сопруга Камила и други блиски членови на семејството.

По истрагата на полицијата за борба против тероризмот, Чаил беше обвинет за закани за убиство, поседување смртоносно оружје и прекршок според член 2 од Законот за предавство од 1842 година.

Овој дел од законот ја детализира казната за „нишанење или пукање со огнено оружје, или фрлање или користење на опасни материи или оружје, со намера да се повреди или убие нејзиното височество“.

На сослушувањето во лондонскиот Вестминстер суд, беше кажано дека Чајлд, од Саутемптон во јужна Англија, рекол дека сака да се одмазди на естаблишментот, пренесува Ројтерс.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.