Сакате да носите БЕЛИ ПАТИКИ, но ве ужаснува нивното чистење? Применете го овој трик и ќе бидат како нови!

Loading...

Со доаѓањето на убави денови без дожд, се враќаме на една од најомилените чевли – патики од бело платно. Тие не се лесни за одржување, но ние сакаме да ги носиме и одлично одат со многу комбинации. Но, ако ги одржувате редовно, тие можат да изгледаат навистина убаво.
Постапка:
Отстранете ги врвките за чевли и табаните (ако може)
Ова е прва постапка при чистење. Врвките треба да се стават во мал сад со топла вода со лажичка детергент за перење и да се остават да киснат додека ги чистите чевлите.
Четкајте ги
Користете четка со меки влакна за да ја исчистите лабавата земја од платното. Отстранувањето на овој слој прашина ќе го олесни чистењето на чевлите.
Раствор за чистење
Во мала чинија измешајте една лажица сода бикарбона, две лажички хидроген пероксид и една лажичка топла вода за да создадете тенка паста. Сода бикарбоната делува како нежно средство за опуштање на земјата, а водородниот пероксид помага во избелување на обоените области.
Подобро е да се мијат ткаени патики со рака, бидејќи тие бараат нежен метод. Важно е доколку сè уште ги миете во машината, не ги сушете подоцна во машината за перење, туку оставете ги да се исушат природно.

loading...
Loading...