Сакате да ја зачувате витката линија? Пробајте го овој пијалак!

Денес ви споделуваме рецепт за пијалак кој не само што помага при слабеење туку е и полн со антиоксиданси. Започнувајте го секое утро со овој напиток и ќе увидите како се менува вашето тело!

Потребни состојки:
1 лажичка чиа семе
300 милилитри вода
1 лажица мед
1 лимон

Сакате да ја зачувате витката линија? Пробајте го овој пијалак!

Начин на подготовка:
Ставете го чиа семето во 100 милилитри вода и оставете го да отстои еден час. Додадете сок од лимон и убаво измешајте. Додадете ги медот и преостанатата вода.

Како овој напиток влијае врз организмот?
Чиа семето содржи 5 пати повеќе калциум од млекото, содржи повеќе антиоксиданси од боровинките, има 3 пати повеќе железо од спанаќот, содржи многу повеќе растителни влакна од овесната каша и содржи голема количина на протеини.

Кои се здравствените придобивки од овој пијалак?

Предизвикува ситост и помага во регулирање на апетитот

Го храни телото со витамини и минерали

Го подобрува варењето

Помага во борбата против вишокот килограми
Лимонот и чиа семето се антиоксиданси кои ќе ви помогнат да го исчистите телото од токсините и маснотиите.

Пронајдете не на следниве мрежи: