Салата од пилешко и целер – најдобри рецепти. Како правилно и вкусно да се подготви салата со пилешко и целер.

Loading...

Тешко е да се замисли пред неколку години само тесен круг на специјалисти знаеше за постоењето на целер. Ги откриле корисни својства на овој производ, како и можноста за неговото користење во готвењето. Сепак, негативните фактори околу природата на природата доведоа до широка употреба на целер за целите на лекување. Ако порано овој производ бил користен за готвење на лушпа на баба, тогаш денес целерот е чест гостин во кујната. Особено кога станува збор за соодветна и мултивитаминска исхрана.
Друга карактеристика на целер е нискокалоричен производ, кој ви овозможува да ја користите оваа состојка за подготовка на исхраната. Особено добар целер со пилешко. Бидете сигурни дека сигурно нема да најдете покорисен коктел.
Пилешкото и целерот – овие две состојки ви овозможуваат да готвите неверојатни салати, а тие исто така ќе им се допаднат на оние кои сакаат да јадат срдечно, но можете да бидете сигурни во бројот на потрошени калории. Како додаток на салатите, се додаваат голем број свеж зеленчук, што само го подобрува вкусот и содржината на витамин во салатата.
Рецепти за целер и пилешки салати
Рецепт 1. Аппетитна салата
Што има потреба од секоја модерна жена? Се чувствувам како кралица на светот, и да најдам време да готви вкусни јадења за себе и за вашето семејство. Опишаниот рецепт ќе им овозможи не само на дамите да се задржат во неверојатна форма, туку и постепено да го навикнуваат семејството на правилна исхрана.
Состојки задолжителни: • 200 г – целер;
• 2 ЕЕЗ. – краставица;
• 150 г – шампињони;
• 200 г – пилешко;
• 3 лажици. л – кисела павлака;
• 50 гр. Ореви;
• сол и бибер.


Подготовка:
Со пилешко се дава целосна слобода на готвење. За диететската верзија, пилешкото треба да се варат во солена вода, љубителите на печењето може да ги земат и да печат пилешки гради во рерната. Време е да се направи целер, подобро е да се земе коренот, кој е нанесуваат на ренде, во случај на целер стебленца, ги кршат со нож.
Печурките ќе одговараат на маринирани, но ако се најдат свежи шампињони во фрижидерот, може малку да ги исушите во тава. Краставици се сечат во ленти, и кога сите состојки се сечат, можете да направите облекување на салата. Ние праќаме печурки, целер, ореви и краставици на пилешкото, кое претходно се делиме на влакна. Пополнуваме со зачини и павлака со ниска содржина на маснотии. Можете лесно да посипете со сок од лимон.
Рецепт 2. Салата со пилешко, целер и јаболка
Лесно, но во исто време доволно срдечно јадење ќе стане пожелен гостин на празнична гозба. За време на празниците, ризикот од јадење масти и не многу здрава храна е особено голем. Таквата салата ќе му помогне на телото да се справи со тежината и во исто време ќе се чувствувате смирено и лесно тело.
Состојки задолжителни:
• 250 г – целер;
• 1 компјутер. – јаболко;
• 350 г – варени гради;
• 150 гр – ротквица;
• 3-4 парчиња. – листови од зелена салата;
• 3 лажици. л – кисела павлака;
• 3 лажици. л – мајонез;
• 1 компјутер. – лимон.
Подготовка:
За оваа салата, целерот треба малку да се варат во солена вода. Пилешкото исто така се варат. Следно, состојките се сечат на коцки. Излупете го јаболкото, потоа решетки. Ротквица е подобро да се сече на половина прстени. Состојките се подготвени, време е да се направи сос. За сос, измешајте ја киселата павлака со мајонез, филтете го сокот од лимонот и измешајте сè. Ние ја надополнуваме салатата, прво го ставаме зелениот зелен салата во чинија, а салата самата е поставена.
Рецепт 3. Пилешко со целер и кисели краставички
Можете да најдете огромна разновидност на салати подготвени од пилешко и целер, но особеноста на овој рецепт е дека крутоните и некои кисели краставици се додаваат во главната група на производи.
Состојки задолжителни:
• 5 ЕЕЗ. – кисели краставички;
• 250 г – пилешки гради;
• 4 лажици. л – мајонез;
• 250 г – ‘ржан леб;
• 250 г – целер, корен;
• 2 лажици. л – маслиново масло.
Подготовка:
Целер корен, тоа треба да се користи во овој рецепт, се сече на ленти, а потоа истури врела вода. Пилешкото филе, во меѓувреме натопено. По месото се сече во влакна, можно е сламки, што дополнително ја красат салатата. Марините се сечат на коцки, потребно е темелно да се исцеди течноста од нив. Време е да се готват крутоните, зашто овој ржан леб се сече на мали коцки, а потоа лесно се пржи во загреан сад. За вкусот во круните, можете да додадете лук и црн пипер. Потоа, додека лебот ќе добие златна боја, коцките треба да се отстранат од тавата.
Состојките се сечат, останува да се комбинираат сè и да се пополни со мајонез, препорачливо е да се изберат вкусни сорти.


Рецепт 4. Салата со пилешко, целер и грозје
Готвење вкусни и здрави салати е неопходно не само во случај на приближување на одмори или посебни прилики, туку и во секојдневните денови кога малку сакате да го диверзифицирате дневното мени. Дури и најнеобичните боршот и супите се досадуваат, а потоа можете да се одморите од досадните јадења со подготовка на салата од целер и пилешко месо.
Состојки задолжителни: • 150 г филети;
• 70 г – целер од стебленца;
• 50 гр. Ореви;
• 50 ml – јогурт;
• 100 г – грозје;
• 50 g – лисја од зелена салата.
Подготовка:
Ако немате доволно време, можете да земете пушеле пилешки гради. Ако времето е доволно, ставете го пилешкото филе варено во вода. Семенските стебленца се сечат на парчиња, а листовите од зелена салата може да се скршат со рака. Грозје, подобро е да се користи без сено, се сече на две половини. Ореви лесно сецкани. Месото е подготвено, може да се подели на мали влакна. Ги комбинираме наведените состојки и пополнуваме со јогурт. Тоа треба да биде класичен и ниско-масен производ. Останува да се сол на салатата и да остави да замине неколку минути за импрегнација. Оваа салата не е само неверојатно вкусна, но исто така многу убава.

loading...