Салата од шери домати, батат компир и лаванда оцет

Loading...

Состојки
6-7 шери домати
1 сварен бел компир, 200гр
1 сварен батат компир,200гр
5 листови млада блитва
1 гранче свеж босилек
1/2лажиче сол
2-3лажици маслиново масло
2лажици оцет, со вкус на лаванда

Во еден сад ги соединуваме сецканите на половинки шери домати, сецканите листови блитва, на кои им е изваден средишниот, бел дел, сецканиот свеж босилек, сецканиот батат и бел компир.
Посолуваме, додаваме маслиново масло и оцет со вкус на лаванда.
Лесно промешуваме и сервираме.
Оцетот од лаванда го имам подготвено одамна, ама не дојде ред да поставам слика или рецепт со него.
Кога е во полн цвет лавандата се одкинуваат само цветчињата , одприлика 2-3 гранчиња на 250 мл домашен јаболков оцет.
Се остава така да одстои 10 дена, а потоа се користи.

loading...