Салата со мортадела

Loading...

300 г мортадела
400 г краставица
250 г сирење
5 варени јајца исечени на кругови
500 мл кисела павлака
200 г мајонез
магдонос
Во длабока чинија наредете половина од круговите јајца и изрендајте го сирењето. Мортаделата исечете ја на коцки, половината нанесете ги во чинијата и премачкајте со мајонез. И краставицата исечете ја на коцки, нанесете на чинијата и премачкајте со павлака.
Доредете ги преостанатите состојки и наросете ја салатата со сечкан магдонос.

loading...