Салата со пилешко и брокула

300 г брокула
200 г пилешки гради
150 г сирење
200 мл кисела павлака
50 г сечкани ореви
копар
масло
сол и мелен црн пипер
Сварете ги пилешките гради во посолена вода, исечкајте ги на коцки и ставете ги во длабок сад.
Цветовите брокула обарете ги во посолена вода, исцедете ги и додадете ги во садот. На крупната страна од рендето во садот изрендајте го сирењето. Додадете ги исечканиот копар, оревите и киселата павлака. Зачинете со црн пипер по вкус, промешајте ја салатата и сервирајте.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.