Салата со пилешко и јаболка

Состојки (за 2 лица)
100 гр варено пилешко
80 гр мајонез или павлака
2 јаболка (со црвена кора)
сок од 1 лимон
50 гр кромид
2 лажички кафеав шеќер
зачини по желба


Подготовка:
Изладете го пилешкото што сте го свариле во посолена вода и исечете го на коцки.
Исечете ги јаболката со кора на коцки и прелијте ги сок од лимон за да не потемнат.
Ставете го пилешкото во сад, додадете мајонез, јаболка, кромид и кафеав шеќер.
Доколку сакате, мајонезот можете да го замените со кисела павлака.
Лесно измешајте ја салатата, украсете ја со јаткасти плодови по желба и сервирајте.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.