Салата со туна за оние кои ја чуваат линијата

Loading...

Одржувањето на телесната тежина не мора да биде напорно бидејќи постојат рецепти за вкусни салати, како овој, кои се подготвуваат брзо и заситуваат. Поголемиот дел од намирниците сигурно веќе ги имате дома.
Салата со туна за оние кои ја чуваат линијата
Потребни состојки:
500 грама леблебија


2 конзерви туна
1 голема црвена пиперка исечкана на коцки
75 грама исечкан кромид
15 грама исечкан свеж магдонос
120 милилитри сок од лимон
4 лажици маслиново масло
Мешана зелена салата
Бибер и сол по вкус
Начин на подготовка:
Измешајте ги леблебијата, туната, пиперката, кромидот, магдоносот, две лажици маслиново масло и половина од лимоновиот сок. Зачинете со бибер. Останатиот лимонов сок заедно со останатите две лажици масло и солта измешајте ги, па прелијте ја салатата со смесата.

loading...