САЛМАН РУЖДИ ИЗБОДЕН СО НОЖ ВО ВРАТОТ: Познатиот писател со хеликоптер е префрлен во болница!

Во соопштението се наведува дека тој со хеликоптер бил пренесен во локална болница. Потврдено е и дека напаѓачот е во полиција.

САЛМАН РУЖДИ ИЗБОДЕН СО НОЖ ВО ВРАТОТ: Познатиот писател со хеликоптер е префрлен во болница!

Њујоршката полиција соопшти дека авторот Салман Ружди се здобил со „убодна рана во вратот“.

Во соопштението се наведува дека тој со хеликоптер бил пренесен во локална болница. Потврдено е и дека напаѓачот е во полиција.

Во соопштението се вели: „На 12.08.2022 година, околу 11 часот, пријавениот истрчал на бината и ги нападнал Рожди и интервјуерот. Ружди се здоби со очигледна убодна рана во вратот и со хеликоптер беше пренесен во локална болница. Неговата состојба се уште не е позната. Интервјуерот добил полесна повреда на главата“.

Да потсетиме, Ружди, кој доби смртни закани за својата книга „Сатански стихови“, денеска беше нападнат за време на предавање во Њујорк, а на социјалните мрежи се појавија првите видеа од нападот врз него.

На видеото се гледа како Ружди лежи на бината, а луѓето трчаат да му помогнат. Се уште не се знае во каква состојба е Ружди, а човекот кој го нападна е приведен.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.