Само за љубителите на мексиканската кујна – гурмански енчилади

Loading...

Доколку уживате во мексиканската кујна, овој рецепт е вистинскиот избор за вас.
Вистинско задоволство за непцата.
Состојки:
12 тортиљи
Сос од домати
2 лажици масло
1 главица кромид
1 чешне лук
1 пиперка
400 гр. домати
Малку магдонос
1-2 лажици лимонов сок
1 лажица вегета
Сол и бибер
Фил
50 мл масло
300 гр. пилешки прсти
150 гр. рендан кашкавал
1 црвена лута пиперка
1-2 лажици сос од домати
200 мл кисела павлака
1 лажица вегета


Начин на подготовка:
За сосот:
Исецкајте лук, кромид и пиперка и пржете ги неколку минути па додајте домати, сок од лимон, вегета, сол, бибер и динствувајте 5 до 10 минути.
Изблендирајте го сосот за да добиете изедначена смеса.
За филот:
Исецкајте го пилешкото на ленти, а пиперката на мали коцки, па заедно пржете ги на загреано масло.
Тргнете го тавчето од огин па додадете сос од домати, кисела павлака, половина од реднаното сирење и вегета.
Со оваа смеса наполнете ги тортиљите. На површината ставете малку сос од домати и наросете со преостанатото сирење. Ставете ги во тава и печете ги покриени со алуминиумска фолија на температура од 190-200 степени.

loading...