Само сменете една мала работа и батеријата на вашиот телефон ќе трае подолго

Сите ние поминуваме многу време со телефоните, што доведува до прекумерна потрошувачка на батериите. По некое време слабее и се побавно се полни. Сепак, постои начин да се продолжи нивниот животен век.

 – Животот на батеријата обично се состои од околу 500 целосни циклуси, или околу една и пол година. Циклусот на батеријата се мери со едно целосно полнење од 0 до 100. Значи, колку повеќе целосни циклуси поминува вашиот телефон, толку побрзо ќе мора да го промените – тврди Лиз Хамилтон, директор на одделот за услуги на клиенти и клиенти на Клиниката за мобилни телефони, што ги поправа мобилните телефони.

Постои еден начин да ја наполните батеријата на вашиот телефон кој ќе ви помогне да трае подолго, пишува Reader Digest. 

Телефонот треба да биде делумно наполнет за да го забави празнењето. Идеално, секогаш треба да биде меѓу 25 и 85 проценти полн, тврди Хамилтон.

Друг совет е да ја исклучите светленоста на екранот и да исклучите некои опции што не ги користите (локација, апликации, известувања).

 Ако треба да го полните телефонот што е можно поскоро, послушајте ги овие неколку совети:

  • Полнете го само со полнач вклучен во струја;
  • Не го чувајте на перница или кревет;
  • Вклучете го режимот “airplane mode”.
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.