Само 46 нови случаи од корона вирусот и намален број на смртни случаи последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 378 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 22
-Куманово 2
-Прилеп 1
-Тетово 1
-Струга 7
-Охрид 3
-Кавадарци 4
-Гостивар 3
-Македонски Брод 1
-Ресен 1
-Неготино 1

Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје (53, 71, 72, 74 и 69г.), еден од Прилеп (72г.), еден од Тетово (53г.), еден од Кавадарци (52г.), два пациенти од Гостивар (70 и 65г.), еден пациент од Струмица (72г.) и еден пациент од Делчево (78г.).Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 526 оздравени пациенти од:

-Скопје 295
-Куманово 13
-Штип 7
-Прилеп 39
-Тетово 12
-Струга 3
-Велес 4
-Битола 9
-Охрид 33
-Кавадарци 41
-Гостивар 9
-Гевгелија 4
-Струмица 16
-Крива Паланка 3
-Кочани 2
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Валандово 6
-Кратово 1
-Свети Николе 2
-Кичево 4
-Ресен 2
-Неготино 17

Досега во земјата се направени вкупно 402.822 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83789, бројката на оздравени пациенти е 62469, на починати е 2522, а бројот на активни случаи изнесува 18798.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.