САНА МАРИН Е НЕГАТИВНА НА ДРОГА: Финската премиерка беше тестирана неколку дена по „познатата“ забава!

По објавувањето на видеото од забавата, финската премиерка направила допинг тест, кој бил негативен, јавуваат финските медиуми. Целата работа крена голема прашина и затоа што на видеото се слушаше израз кој може да значи дрога, врз основа на кој многумина се прашуваа дали на забавата има и недозволени супстанци.

САНА МАРИН Е НЕГАТИВНА НА ДРОГА: Финската премиерка беше тестирана неколку дена по „познатата“ забава!

Уште повеќе беше прашањето за соодветноста на однесувањето на премиерот во одбрана на правото на уживање во слободното време.

Премиерката на Финска се најде на удар на критики откако беше објавено видео од забава на кое се гледа како таа танцува и се забавува додека во позадина се слушаат луѓе како врескаат за кокаин. Маринова одговори на критиките и го бранеше своето право да ужива во слободното време.

„Немам што да кријам, бидејќи не користев дрога“, рече Маринова и додаде дека во видеото не се зборува за дрога.

Иако на забавата пиела алкохол, таа рекла дека не се дрогира. Таа истакна дека има право да го поминува слободното време на ист начин како и нејзините врсници, а за финската телевизија Иле изјави дека се надева дека луѓето ќе го прифатат тоа.

Подоцна објавила дека поминала тест за да се утврди присуство на дрога во нејзиниот организам.

Според медиумите, резултатите сега покажале дека е негативен. Причината за тестирањето беа многу критики. „Дури и во моите тинејџерски години не земав дроги“, изјави таа за финските новинари.

Една од најмладите шефови на држави претходно беше фатена на музички фестивал, а минатата година се извини што отишла во клуб откако била во близок контакт со лице за кое било потврдено дека е заразено со вирусот Ковид-19.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.