Санкционирани 519 возачи за брзо возење, некои возеле и 70 км/час над дозволеното

За брзо возење на територија на цела држава во текот на вчерашниот ден санкционирани се вкупно 519 возачи.

Санкционирани 519 возачи за брзо возење, некои возеле и 70 км/час над дозволеното

– Од нив 30 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а седум возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 286 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 233 надвор од населено место, информира Министерството за внатрешни работи.

Од МВР додаваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и апелираат до учесниците во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.