САУДИСКА АРАБИЈА САКА ДА СЕ ПРИКЛУЧИ НА БРИКС

Саудиска Арабија сака да се приклучи на алијансата БРИKС, изјави јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоса, сигнализирајќи драматично потенцијално проширување на блокот во услови на зголемени тензии со САД поради руско-украинската криза.

САУДИСКА АРАБИЈА САКА ДА СЕ ПРИКЛУЧИ НА БРИКС

Рамафоса им кажа на новинарите за позицијата на Ријад за БРИКС додека ја заврши својата дводневна државна посета на кралството во неделата. Патувањето вклучуваше средби со престолонаследникот Мохамед бин Салман и други саудиски лидери.

„Принцот престолонаследник ја изрази желбата на Саудиска Арабија да биде дел од БРИКС и тие не се единствената земја“, рече Рамафоса. Групата, именувана по нејзините земји-членки Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, треба да се состане следната година во Јоханесбург на својот годишен самит.

Изгледите за проширување најверојатно ќе бидат високо на агендата, бидејќи се очекува блокот да размисли за додавање на нации како Саудиска Арабија, Турција, Египет и Алжир.

Саудиско-јужноафриканските разговори дојдоа во време на расправија меѓу Ријад и Вашингтон околу одлуката на ОПЕК да ги намали производните квоти за 2 милиони барели дневно. Американскиот претседател Џо Бајден минатата недела ѝ се закани на Саудиска Арабија со неопределени последици и го обвини долгогодишниот сојузник дека застанал на страната на Русија во украинската криза.

Американските пратеници повикаа на прекин на соработката со Саудиска Арабија, по што ја запреја продажбата на оружје и ја повлекоа воената поддршка.

Саудискиот принц Сауд ал-Шалан одговори во саботата, предупредувајќи ги западните лидери да не му се закануваат на кралството.

„Секој што го оспорува постоењето на оваа земја и ова кралство не може да ни е пријател. Ова е мојата порака до секој и никој не може да ни се заканува и оценува“ – рече принцот.

Министерот за одбрана Калид бин Салман рече дека саудиските лидери се „зачудени“ од лажните американски обвинувања дека Ријад е на страната на Русија против Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.