Светските цени на пченицата достигнаа рекордно високо ниво

Забраната на Индија за извоз ги зголеми стравувањата од голема криза со храна…

Цените на пченицата се искачија на ново рекордно високо ниво во понеделникот, откако Индија одлучи да го забрани извозот на оваа стока бидејќи топлотниот бран го погоди производството. Цената се искачи на 435 евра (453 долари) за тон со отворањето на европскиот пазар.

Меката црвена зимска пченица за испорака во јули поскапе за 4,2%.

Њу Делхи овој викенд соопшти дека го ограничува извозот бидејќи земјата, вториот по големина производител на пченица во светот, го забележа најтоплиот март досега. Властите изразија загриженост за безбедноста на храната на сопствените 1,4 милијарди луѓе на нацијата во услови на пониско производство и нагло повисоки глобални цени.

Извозните договори договорени пред директивата издадена на 13 мај сè уште може да се почитуваат, но на идните пратки ќе им треба одобрение од владата, рече Њу Делхи.

Забраната за извоз наиде на остри критики од Групата седум индустриски развиени земји, која рече дека таквите мерки „ќе ја влошат кризата“ со порастот на цените на храната.

Индија, која поседува големи тампон резерви, претходно изјави дека е подготвена да помогне да се компензира дел од недостигот на снабдување предизвикан од руско-украинскиот конфликт. Двете земји се главни снабдувачи на меѓународниот пазар, со околу 30% од глобалниот извоз на пченица. Ситуацијата ги зголеми стравувањата дека светот би можел да биде на работ на голема прехранбена криза..

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.