Свинско срце со лук и магдонос

Loading...

Состојки
1 кг свинско срце
1 главиче лук
1 китка магдонос
50 мл оцет

Свиското срце измијте го и убаво сварете го.
Вареното срце сечете го на ленти, испржете го од двете страни.
Лукот истолчете го, додајте зејтин, сол, црн пипер, сув зеленчук, оцет, ситно сечен магдонос.
Со ова смеса прелијте ги пржените парчиња срце.Оставете ги малку на 1 саат да отстојат. Сервирајте во чинија.
Добар апетит!

loading...