СЕВЕРЕН КРИМ НА УДАР: Се слушнаа експлозии, работеше и противвоздушната одбрана! Во Армјанск се е мирно, нема евакуација

Рускиот систем за противвоздушна одбрана (ПВО) во петокот оперираше во градот Армјанск на северот на Крим, изјави на својот канал Телеграм, Василиј Телиженко, шефот на локалната администрација.

„Ве молиме останете смирени, системот за противвоздушна одбрана работи“, напиша тој.

СЕВЕРЕН КРИМ НА УДАР: Се слушнаа експлозии, работеше и противвоздушната одбрана! Во Армјанск се е мирно, нема евакуација

Телиженко за ТАСС прецизираше дека системот за противвоздушна одбрана работи во близина на градот, претходно во Армјанск се слушаа само далечни звуци на експлозии.

„Ги погледнав сите служби, разговарав со нив, се е во ред, сите се на своето работно место и сите работат. Има одредени луѓе кои седат таму [во Украина] кои ја тресат целата оваа ситуација. Евакуацијата од Армјанск не беше извршена, не беше и не беше планирана“, рече Телиженко.

На почетокот на неделата проукраинските Телеграмски канали пренесоа информации за наводна евакуација од Армјанск поради гранатирање од Киев.

Олег Крјучков, советник на шефот на Крим, ги нарече овие публикации подметнување, прецизирајќи дека украинските ресурси овојпат создаваат лажни во името на руските војници.

И шефот на Крим Сергеј Аксјонов изјави дека евакуацијата од Армјанск не се спроведува, информациите за тоа се лажни од украинските власти.

Истовремено се преземаат сите неопходни мерки за обезбедување на безбедноста на полуостровот. Тој ги повика сите да се фокусираат само на сигурни извори на информации.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.