Северна Кореја изврши трета нуклеарна проба

Loading...

  Северна Кореја во вторникот соопшти дека успешно ја извршила третата нуклеарна проба, откако првично се претпоставуваше дека станува збор за земјотрес, во близина на местото каде и претходно Пјонјанг ги вршеше нуклеарните тестови.Државната новинска агенција КЦНА јави дека е употребена „минијатурна и полесна нуклеарна направа со поголема експлозивна моќ од претходните“ и дека пробата е изведена на „безбеден и совршен начин“.Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун го осуди овој потег на Пјонгјанг, изразувајќи жалење што Северна Кореја не ги прифати меѓународните повици да се воздржи од провокативни акции.„Генералниот секретар го осудува подземното тестирање  на нуклеарно оружје кое денеска го изведе Северна Кореја. Тоа е очигледен тежок прекршок на резолуцијата на Советот за безбедност“, рече портпаролот на ОН Мартин Несирски.Советот за безбедност се очекува во текот на денот да одржи итен состанок по ова прашање.Американската геолошка агенција најнапред објави дека забележала „сеизмолошки настан“ со магнитуда од 5,1, а официјалне Пјонгангф подоцна потврди деа се работи з анукеларна проба.
Макфакс  Северна Кореја во вторникот соопшти дека усп

loading...
Loading...