Северно и јужнокорејски воени авиони летаат над Корејскиот полуостров додека се зголемуваат тензиите

12 севернокорејски воени авиони летаат во формација за вежби за гаѓање воздух-земја, кои што ги следеа 30 јужнокорејски борбени авиони, јавуваат медиумите.

Северно и јужнокорејски воени авиони летаат над Корејскиот полуостров додека се зголемуваат тензиите

Дванаесет севернокорејски воени авиони полетаа во формација во четвртокот, очигледно организирајќи вежби за гаѓање воздух-земја во услови на тензии на Корејскиот полуостров, според јужнокорејските медиуми.

Околу 30 јужнокорејски борбени авиони исто така полетаа како одговор, според новинската агенција Јонхап, повикувајќи се на официјални претставници на Сеул.

Очигледно, тоа беше реакција на неодамнешните воени вежби меѓу Јужна Кореја и САД, објави медиумот.

Формацискиот лет од осум борбени авиони и четири бомбардери се случи северно од меѓукорејската воздушна граница околу 14 часот. (0500 GMT), и се сметаше дека тие спровеле вежби за гаѓање воздух-земја, според Здружениот началник на Генералштабот (JCS).

Околу 30 јужнокорејски борбени авиони веднаш беа распоредени во областа како „огромно“ одговор на летот, што е потег невиден во текот на изминатата година, објави медиумот, повикувајќи се на JCS.

Активностите на Северот дојдоа откако Сеул и Вашингтон неодамна спроведоа воздушни, копнени и поморски вежби како одговор на серијата севернокорејски проектили.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.