Седум земји воспоставуваат систем за размена на податоци затворен за Кина и Русија

САД, Јапонија, Канада, Јужна Кореја, Тајван, Филипините и Сингапур се договорија да воспостават заеднички систем за размена на податоци, вклучително и лични податоци, кој ќе биде затворен за Кина и Русија.

Се очекува да ги замени релевантните структури на форумот за Азиско-пацифичка економска соработка (APIS), на кој учествуваат Кина и Русија, објави водечкиот јапонски деловен весник Никеи.

Во иднина, некои земји кои не се членки на АТИС, особено Бразил и Обединетото Кралство, ќе бидат поканети да се приклучат на овој систем за размена на информации. Врз основа на тоа, се планира да се формира структура за пренос на голем обем на различни информации, вклучително и економски податоци, споредливи по обем со соодветниот механизам, на пример во Европската унија.

Се очекува системот да се користи за понатамошно проширување на мрежите за е-трговија и за имплементација на заеднички развиени регионални структури за контрола на беспилотниот транспорт во иднина, се вели во весникот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.