„Сеизмички настан“: Партијата на Ле Пен направи историски пробив во францускиот парламент

Екстремно десничарскиот Национален збор на Марин Ле Пен оствари историска победа на вториот круг на француските парламентарни избори во неделата, на пат да освои 90 места според проекциите на Ипсос – резултат многу повеќе од рекордните добивки што ги предвидуваа анкетите. Центристичкиот блок на Емануел Макрон, во меѓувреме, не ги исполни очекувањата од анкетите и не успеа да добие мнозинство – оставајќи го договорот со конзервативните Les Républicains (LR) како негова најдобра надеж за неоптоварено владеење.

Мари Ле Пен

Никој не очекуваше дека партијата на Ле Пен ќе освои 90 пратенички места.

По претседателската кампања со фокус на војната во Украина, желбата на Макрон да се префрли на реизбор и подемот на Ле Пен, се чинеше дека кампањата за парламентарните избори беше за Жан-Лук Меланшон. Ле Пен беше со пригушено присуство. Таа дури отиде на одмор откако го загуби вториот круг од претседателските избори од Макрон.

Екстремно левичарскиот Меланшон пркосеше на очекувањата и го обедини француското знаме, поделено оставено зад неговиот транспарент. Во услови на инаку блескава кампања, тој создаде и импулс за да ја изедначи својата алијанса НУПЕС (Нова народна унија) во првиот круг со центристичкиот блок на Макрон.

НУПЕС навистина се претстави добро – требаше да освои 141 место според проекциите на Ипсос, само неколку месеци откако француската левица изгледаше непопуларно до точка на речиси ирелевантна. Сепак, тоа е далеку од радикалните левичарски надежи за освојување на мнозинството во Националното собрание и принудување на Макрон во состојба на „кохабитација“ со Меланшон како негов премиер.

„Нема анкети кои го предвидоа ова“

Наместо тоа, она што го привлече вниманието на сите во неделата навечер беа историските придобивки за РН на Ле Пен во законодавниот дом, како што се нарекуваат парламентарните избори во Франција.

Анкетите и аналитичарите очекуваа РН да оствари невидени придобивки од Националното собрание по нивниот подобар од очекуваниот настап во првиот круг на законодавниот дом, иако ништо слично на придобивките што ги направија. Последните истражувања на Ипсос прогнозираат дека РН ќе добие 20 до 50 места – голем напредок во однос на осумте места што ги добија на претходните избори во 2017 година, лесно ја преминаа бариерата од 15 места за да се здобијат со своја официјална парламентарна група, што ќе им овозможи големо финансирање и им дава значителни овластувања на говорницата.

Освојувањето на РН на 90 седишта е „сеизмички настан; извонреден резултат за нив“, рече Пол Смит, професор по француска политика на Универзитетот во Нотингем. „Немаше анкети кои го предвидуваат ова и не видов некој да го предвидува тоа. Ле Пен изгледаше потрошено по вториот претседателски круг; толку многу луѓе мислеа дека тоа е крај за неа – а таа самата навистина не водеше кампања за законодавните органи. Но, очигледно, тоа не беше тоа“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.