Секое утро пиела мед со топла вода – еве што се случило за кратко време со нејзиниот организам

Loading...

Топлата вода и медот можат да го намалат заморот и да ја зголемат виталноста на телото. Оваа комбинација е идеална за сите кои што сакаат да ја зголемат својата физичка издржливост и ниво на енергија.
Не мора многу да зборуваме за водата и колку е важно да ја внесуваме во нашиот организам секојдневно. Медот сепак е преполн со нутриенти, антиоксиданси и многубројни други позитивни дејства, доведува до здравствени бенефити за кои што многумина не знаат.
Кога ќе ги споиме овие две супстанци, навистина можеме да го подобриме нашето здавје, но и да спречиме појава на болести.


Ја намалува надуеноста
Доколку имате проблем со надуеност и гасови, една шолја од овој напиток ќе ги неутрализира гасовите во вашите црева.
Зајакнување на имунолошкиот систем
Медот е богат со антиоксиданси и содржи антибактериски својства кои што помагаат во јакнењето на имуниот ситем. Ќе бидете поотпорни на инфекции предизвикани од разни микроорганизми како што се бактерии и габи, но и многубројни вируси.
Токсините ќе исчезнат од телото
Медот и водата се добитна комбинација така што од телото ќе се ослободите од штетните работи. Кажете им збогум на отровите, а резултатите се добри за детокс.
За подобри резултати додадетеи неколку капки лимон.
Брзо топење на килограмите
Знаеме, прво сте помислиле на шеќер. Да, шеќерот е присутен во медот, но тој е дополнително поразличен од белиот шеќер. Овој природен шеќер помага да ја намалите вашата желба за десерти.
Болното грло нема повеќе да ве мачи
Постои причина зошто чајот со мед е омилен напиток на многубројни луѓе во текот на студените денови – помага во ублажување на болките во грлото и го олеснува голтањети.
Спречете ризик од срцеви болести
Флавоноидите и антиоксидансите во медот исто така се корисни и за спречување и намалување на ризик од срцеви болести. Истражувањата покажале дека медот го успорува процесот на оксидација и нивото на холестерол во крвта.

loading...