Секоја вечер испијте по ЕДНА ЧАША од овој АЛКОХОЛЕН пијалок: Килограмите ќе се топат преку ноќ!

Експертите сега не советуваат да пиеме чаша вино секоја вечер пред спиење без грижа на совест. Се разбира, внесот на алкохол треба да се намали на една чаша.
Имено, истражувањето на Универзитетот во Вашингтон Стејт од 2015 година покажало дека виното и слабеењето одат рака под рака, а благодарение на супстанцијата ресвератрол.
Соединението, кое главно се наоѓа во црвеното вино, помага да се трансформираат „белите масти“ во „кафеави масти“ во нашето тело, кои полесно се согоруваат и ја спречуваат дебелината.
Некои претходни студии, поточно она од 2012 година, покажаа дека една чаша вино навечер ќе ја намали потребата од грицкање, што помага и во борбата за добра линија.
Сепак, лекарите препорачуваат претпазливост при конзумирање на вино, бидејќи премногу алкохол секако може да му наштети на нашиот организам. А ако не сте љубител на вино, секогаш има алтернативи – боровинки, грозје и јагоди се природни извори на ресвератрол.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.