Секојдневното туширање е штетно по здравјето

Навиката за секојдневно туширање според научниците не е добра за нашето здравје, тие сметаат дека тоа ги уништува бројните добри бактерии.
Во текот на зимата можеби и може да замислиме ден без туширање, но на лето тоа изгледа невозможно. Научниците од генетичкиот научен центар од Универзитетот во Јута објавуваат дека со секојдневното туширање го нарушуваме микробиолошкиот екосистем на бактерии, вируси и други микроорганизми кои живеат на нашата кожа.
Тоа може да доведе до слабеење на имунитетот, проблеми со варењето на храната, па дури и кардиоваскуларни болести.


Научниците за споредба ги споменале жителите на селото Јаномами во Амазонија, кои имале најбогати и најразлични врсти на микроби во целиот свет, а интересно е што при тестирањата биле пронајдени и бактерии отпорни на антибиотици, иако тоа племе никогаш не користело такви лекови.
Истражувањето потврдило дека на добрите бактерии на нашата кожа негативно делуваат различните гелови за туширање и козметичките производи, но сепак научниците немаат одговор колку често би требало да се тушираме за да не ја загрозиме природната рамнотежа.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.