Секс пози со кои се трошат повеќе калории отколку со вежбање

Loading...

Уште многу одамна е откриено дека сексот е одличен начин за согорување калории, а ново истражување покажа кои пози се подобри од тренинг во теретана, пренесе The Sun.

Во истражувањето учествувале 112 хетеросексуални парови кои носеле уреди за мерење на потрошени калории во текот на секс. Откриено е дека жените и мажите трошат различен број калории.

На илустрацијата може да видите колку калории се троши кога применувате одредена поза во текот на 30 минути. Со розова боја е означена просечната потрошувачка на калории кај жените, а со белата кај мажите.

Жените најмногу калории трошат во позата во која жената е клекната над мажот со свиени коленици, позата бара добра кондиција и движења горе-долу додека со рацете е потпрена наназад, на неговите бутови.

Мажите најмногу калории трошат со позата во која жената е легната со рамената на подот, додека нозете ѝ се кренати во воздух, а партнерот е над неа со свиени коленици додека пенетрира. И за оваа поза е потребна добра кондиција кај двајцата.

Кога станува збор за оргазмот, 79% од жените доживуваат оргазам со доги стајл позата, а потоа на ред е каубојката.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...
Loading...