Се намалува бројот на заразени и починати од ковид-19, се зголемува процентот на оздравени лица

Ивермектинот станува достапен за македонските граѓани и веќе го има во аптеките иако не е на позитивната листа на лекови кои потпаѓаат на товар на Фондот за здравствено осигурување. Исто така, стручниот колегиум на Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија и ковид – центрите при интернистичкиот блок, изготвија мислење за употребата на лекот Ивермектин кај пациенти со ковид-19, а протоколот преку Лекарската комора веќе е испратен до матичните лекари.
Лекарската комора најави дека ќе организира и онлајн предавање за матичните лекари во цела земја за да се дообјаснат пртоколите, како и онлајн дискусија со клиничките доктори за употребата на лекот.
Според извештајот на Институтот за јавно здравје во периодот од 4 до 10 јануари има намалување на бројот на смртни случаи за 20,4 отсто, процентот на позитивни од тестирани е намален на 19 отсто, а за 14,8 отсто е зголемен бројот на оздравени лица во споредба со претходната недела.
Во изминатото деноноќие од направени 2.543 тестирања регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19, 10 починати лица на возраст од 47 до 88 години, сите починати во болнички услови и 331 оздравен пациент.
Од новозаразените 221 се од Скопје, 27 од Куманово, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-24, Тетово-12, Струга-3, Велес-7, Битола-15, Охрид-17, Кавадарци-20, Гостивар-18, Гевгелија-5, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-5, Кочани-4, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-7, Валандово-2, Виница-4, Делчево-8, Кратово-2, Свети Николе-3, Кичево-7, Ресен-10, Неготино-2.
На инфективните оддели во земјава се лекуваат 725 пациенти со Ковид-19, во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 23 пациенти со што вкупно се лекуваaт 315 лица. Во ковид-центрите ширум земјава има околу 600 празни болнички кревети.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.590, бројката на оздравени пациенти е 68.695, на починати е 2.657, а бројот на активни случаи изнесува 16.238.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.