СЕ ОГЛАСИ РУСИЈА: Објавено што експлодирало на мостот на Крим! Се урнаа и дел од елементите на патниот мост!

Руската државна агенција РИА Новости објави соопштение на Националниот антитерористички комитет дека главната причина за експлозијата и уривањето на патниот дел од мостот била експлозија, односно камионот кој е разнесен.

СЕ ОГЛАСИ РУСИЈА: Објавено што експлодирало на мостот на Крим! Се урнаа и дел од елементите на патниот мост!

„Денеска во шест часот и седум минути на автомобилскиот дел на кримскиот мост од страната на полуостровот Таман, беше разнесен камион, што доведе до палење на седум резервоари за гориво на железнички воз што се движеше кон полуостровот Крим, според извештаите на Националниот антитерористички комитет.

Според овој комитет, два елементи од конструкцијата на мостот делумно се урнати, а лакот над копнениот дел не е оштетен.

Како што претходно соопштија властите на Крим, нема жртви. Според шефот на регионот Сергеј Аксенов, според визуелната проценка, една автомобилска нишка на мостот – од Керч до Таман – е недопрена.

Сообраќајот на мостот е во прекин, пловидбата низ теснецот продолжува. Властите го подготвија фериботот за лансирање и отворија две привремени паркиралишта за возачите во близина на селото Илич и на раскрсницата Таман-Волна во Краснодарската територија.

Претседателот Владимир Путин нареди да се формира владина комисија која ќе ги утврди причините за вонредната ситуација и ќе ги елиминира последиците. Во него ќе бидат вклучени и шефовите на територијата Краснодар и Крим, претставници на агенциите за спроведување на законот. На местото на настанот излегле челниците на Министерството за вонредни ситуации и Министерството за транспорт.

Кримскиот мост е најдолгиот во Русија, неговата должина е 19 километри. Автомобилскиот дел беше пуштен во употреба во мај 2018 година. И во декември 2019 година започнаа првите возови на нејзината железничка делница.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.