СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот, расте стравот дека Москва би можела да има нови цели, надвор од Украина!

Европската енергетска криза се чини дека влегува во нова опасна фаза.

Ако се потврдат сомнежите – или едноставно растат – дека Русија стои зад експлозиите што предизвикаа три истекувања во понеделникот на двата гасоводи Северен тек под Балтичкото Море, безбедносните импликации за континентот би биле далекусежни.

„Европа сега треба да разбере дека енергетската инфраструктура претставува безбедносни ризици“, рече Таљапитра. „Ако нешто вакво се случи со нашиот гасовод во Норвешка или Алжир оваа зима, ние сме во голема неволја. Треба да ги зголемиме нашите безбедносни активности на нашата критична енергетска инфраструктура бидејќи непријателските актери би можеле да го реплицираат овој тип на дејствија“.
СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот, расте стравот дека Москва би можела да има нови цели, надвор од Украина!

Идејата дека подводната енергетска и комуникациска инфраструктура на ЕУ сега е руска цел ќе ги принуди европските војски да се подготват за главно неочекуван нов фронт во војната во Украина, кој би можел да ги доведе во директна конфронтација со руската морнарица.

Велика Британија долго време изразува стравување дека руските подморници во Атлантикот и другите северни води би можеле да удрат во подморски кабли клучни за интернетот. Експлозиите оваа недела прават тие стравови да изгледаат помалку нереални и потсетуваат на врвот на Студената војна, кога НАТО и советската флота – а особено нивните подморници – играа големи игри на мачка и глушец на Балтикот.

Како знак дека земјите се тркаат да преземат дополнителни мерки на претпазливост, норвешкиот министер за нафта и енергија Терје Асланд изјави за националната телевизија НРК доцна во вторникот дека „ќе бидат преземени чекори за зголемување на подготвеноста“ во врска со инфраструктурата за нафта и гас по разговорите меѓу владата, војската, полицијата и оператори.

Истекувањето на гасот „Северен тек“ доаѓа еден ден откако норвешките власти повикаа на претпазливост откако неидентификувани дронови беа забележани во близина на платформите за нафта и гас. Во јули, британската кралска морнарица издаде невообичаено специфична изјава дека следела руски подморници во близина на брегот на Норвешка.

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот, расте стравот дека Москва би можела да има нови цели, надвор од Украина!

Истрагите за истекувањето на гас се во тек во Данска и Шведска, земјите чии територии се најблиску до местата на инцидентот. Данскиот премиер Мете Фредериксен ги нарече експлозиите намерен напад, но не го идентификуваше виновникот. И шведската премиерка Магдалена Андерсон изјави дека тоа е „најверојатно намерно дело, односно веројатно е чин на саботажа“.

Се чини дека другите европски лидери веќе решиле кого да обвинат, пишува Политико.

„Денес се соочивме со чин на саботажа“, рече во вторник полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Иако не ја наведе експлицитно Русија, тој го навести тоа, додавајќи: „Не ги знаеме сите детали за тоа што се случи, но јасно види дека тоа е чин на саботажа, поврзан со следниот чекор во ескалацијата на ситуацијата во Украина“.

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот, расте стравот дека Москва би можела да има нови цели, надвор од Украина!

Украина беше помалку воздржана по ова прашање. Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател, ги нарече инцидентите „терористички напад планиран од Русија и акт на агресија против ЕУ“.

Роберт Хабек, германскиот вицеканцелар и министер за економија, побрза да ја нагласи сериозноста на одбранбените мерки што може да се употребат.

„Се разбира, ние сме во ситуација во Европа и Германија каде што критичната инфраструктура – и снабдувањето со енергија може да се вброи меѓу нив – е потенцијална цел. Германија е земја која знае како да се брани, а Европа е континент што може заштита на нејзината енергетска инфраструктура“, рече тој.

Додека ЕУ чека одговори, некои веќе размислуваат каква порака сакаше да испрати Русија ако се покаже дека ова е намерна саботажа.

Моравјецки и Фредериксен се појавија заедно во Голениво, Полска, на церемонијата на отворање на друг гасовод – Балтичката цевка од Норвешка до Полска, која треба да профункционира во сабота.

Ако Русија стои зад истекувањето на „Северен поток“, тогаш тајмингот можеби бил намерен, вели Симон Таљапитра, висок соработник во Истражувачкиот центар „Бројгел“, специјализиран за енергетска и климатска политика на ЕУ.

„Балтичкиот гасовод беше главната авенија за Полска да се диверзифицира подалеку од Русија… ова може да биде симболична работа“, рече тој, додавајќи дека Русија, исто така, може да ја затвори алтернативната линија за снабдување на Полска.

Клучната импликација за Европа оди подалеку од обичната симболика, додаде тој.

„Европа сега треба да разбере дека енергетската инфраструктура претставува безбедносни ризици“, рече Таљапитра. „Ако нешто вакво се случи со нашиот гасовод во Норвешка или Алжир оваа зима, ние сме во голема неволја. Треба да ги зголемиме нашите безбедносни активности на нашата критична енергетска инфраструктура бидејќи непријателските актери би можеле да го реплицираат овој тип на дејствија“.

Клучното прашање е зошто Русите би ги саботирале сопствените гасоводи, виталните артерии кои до неодамна носеа пари во Москва. Меѓутоа, со оглед на тоа што „Северен тек 2“ сè уште не е во функција и Русија го затвори „Северен тек 1“ претходно во септември, вистинските импликации од овие инциденти за испораката на гас во Европа – и финансиските трошоци за Гаспром и Русија – се практично нула.

Акт на саботажа, исто така, би се вклопил во руската доктрина за тајни акти на агресија наменети за заплашување и немир, како што е труењето во 2018 година во Солсбери, Велика Британија, експлозијата во 2014 година во чешко складиште за оружје и серија експлозии во складиште за оружје во Бугарија. , најдоцна во јули годинава.

Самиот Кремљ го нарече „загрижувачки“ истекувањето на гас во Балтичкото Море. Портпаролот Дмитриј Песков рече: „Во моментов не можеме да исклучиме никаква можност. Очигледно е дека има некакво уништување на цевката. Пред резултатите од истрагата, невозможно е да се исклучи каква било опција“.

Две истекувања се случија во близина на гасоводот „Северен тек 1“, североисточно од данскиот остров Борнхолм, а едно истекување е забележано во близина на гасоводот „Северен тек 2“ во близина на југоисточниот брег на островот, соопшти во вторникот Данската поморска управа. Портпаролот на данската одбранбена команда изјави дека две од истекувањата се случиле во морско подрачје кое е дел од ексклузивната економска зона на Данска (ЕЕЗ), но не и во крајбрежните територијални води, а едно се случило во шведската ЕЕЗ.

Националната сеизмичка мрежа на Шведска откри две одделни експлозии во областа во понеделникот, едната во 2:03 часот, а другата во 19:04 часот, објави националната телевизија СВТ. Геолошкиот институт на Данска и Гренланд соопшти дека регистрирал два „земјотреси“ во време што одговара на времето на пријавеното истекување на гас. Сеизмографските сигнали од двата настани „не личат на сигнали од земјотреси. „Тие навистина личат на сигнали кои обично се снимаат од експлозии“, велат од организацијата.

Околу секоја локација е воспоставена ограничена зона од 5 наутички милји, објавија балтичките поморски агенции.

Данската војска објави снимки од облаци од меурчиња со гас што ја брануваат површината на морето.

Шведскиот министер за одбрана Петер Хултквист во вторникот изјави за националното радио Sveriges Radio дека неговата влада сега „интензивно се фокусира на собирање информации“.

„Само фактот дека постои такво истекување е сериозен, според наше мислење“, рече Хултквист. „Бидејќи постојат различни видови на сценарија [кои би можеле да стојат зад истекувањето], мораме да го разгледаме ова внимателно и сериозно“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.