Се очекуваат обилни врнежи, а од понеделник стабилизирање на времето

До недела, под влијание на циклонска активност, времето ќе биде променливо облачно, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Како што соопшти УХМР, локално ќе има појава на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град.

Се очекуваат обилни врнежи, а од понеделник стабилизирање на времето

Во текот на овој период, како што информира Управата, се очекува на места да наврнат над 30 литри на квадратен метар.

Температурите ќе бидат во опаѓање и под просекот за овој период од годината, а од понеделник ќе настапи стабилизирање на времето.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.