Се повеќе Германци остануваат без храна: Јавните кујни ги затвораат вратите

Од Шпанија до Латвија, европските народни кујни известуваат за 20 до 30 отсто поголема побарувачка од минатата година и очекуваат дополнителни зголемувања оваа зима, пишува Фајненшл тајмс.

Зголемувањето на цените на храната и горивото значи дека милиони луѓе во Германија се борат да врзат крај со крај, принудувајќи многу народни кујни да ги затворат вратите за илјадници нови клиенти.

Сè повеќе луѓе ширум Европа имаат потреба од услуги за народна кујна, бидејќи најсиромашните, кои најголемиот дел од приходите ги трошат на храна и енергија, се најголемите жртви на зголемената инфлација, пишува „Фајненшл тајмс“.

Како што покажува истражувањето на споменатиот труд, од Шпанија до Летонија, европските народни кујни известуваат за 20 до 30 проценти поголема побарувачка од минатата година и очекуваат дополнително зголемување оваа зима.

Во Бугарија бројот на корисници на народна кујна се зголемил за дури 75 отсто од септември до октомври.

„Инфлацијата ги нагризува финансиите на луѓето. Се повеќе граѓани се под прагот на сиромаштија“, изјави директорката на банката за храна во Бугарија, Цанка Миланова.

Германија: Нема храна за новите корисници
Во Германија оваа година побарувачката за основна храна и храна од народните кујни се зголеми за над 50 отсто, но една третина од германските народни кујни за прв пат решија да направат драстичен чекор – иако ги има се повеќе, тие ќе не им служи на новите клиенти.

„Изненадувачки е што една богата земја како Германија има толку многу луѓе кои не можат да си дозволат да се прехранат“, рече Катја Бернхард, член на управниот одбор на здружението на банки за храна за покраината Хесен.

Минатата година, повеќе од една петтина од населението на ЕУ немало средства доволно да ги загрее своите домови, покажуваат најновите податоци на Евростат, статистичката агенција на ЕУ.

Според извештајот на Евростат, цените на енергијата во земјите на ЕУ се за речиси 35 отсто повисоки од пред една година, додека храната, алкохолот и тутунот се поскапи за 13 отсто.

Цените на некои основни намирници уште повеќе поскапеа, па сега во Европа, на пример, млекото чини 43 отсто повеќе од лани, а свинското месо е дури за 55 отсто.

Џовани Бруно, претседател на фондацијата Национална кујна на Италија, процени дека дополнителни 85.000 луѓе побарале помош во таа земја оваа година.

„Многу луѓе кои сега бараат храна се млади, дури и студенти кои се обидуваат да заштедат пари за да ги платат сметките за струја или парно“, рече Бруно.

Проблемот дополнително се влошува со фактот што супермаркетите ширум Европа продаваат стоки на кои им истекува рокот на траење по значително пониски цени и сè помалку донираат храна во народните кујни, заклучува „Фајненшл тајмс“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.