Се сруши Ф22 Раптор на американската авијација (видео)

Loading...

Се сруши Ф22 Раптор на американската авијација (видео)

Авион на воздухопловството на САД Ф-22 Раптор се урна за време на тренингот во северозападна Флорида. Пилотот преживеал откако безбедно се катапултирал. Драматичниот момент беше снимен од возач од блискиот автопат.

Несреќата се случила во петокот наутро по локално време во близина на Воздухопловната база Еглин, источно од Пенсакола. Видеото кое се појави подоцна во текот на денот, го покажува моментот кога сè уште неименуваниот пилот решил да го „откачи“ авионот од 143 милиони долари и искористи падобранот за да се спаси.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...