СЕ УРНА ХРВАТСКИ МИГ21: Пронајден и вториот пилот, откриена е причината за несреќата

Хрватски МиГ се урна кај Дарувар во Славонија. По кратка потрага, пронајден е вториот пилот кој, како што пренесуваат медиумите, при капитулацијата се здобил со повреди на ногата.

Веднаш била воспоставена комуникација со едниот пилот откако тој успешно се катапултирал, додека другиот пилот бил баран.

СЕ УРНА ХРВАТСКИ МИГ21: Пронајден и вториот пилот, откриена е причината за несреќата

Авионот МИГ-21 на хрватското воздухопловство се урна пред 14 часот за време на планираната вежба во областа кај Слатина во Вировитско-подравинската жупанија – соопшти Министерството.

Веднаш да се преземат сите мерки и активности за пронаоѓање и спасување на екипажот, соопшти Министерството за одбрана. МиГ се урнал во ненаселена шумска област.

„Јутарњи лист“ неофицијално дознава дека причина за несреќата е дефект на моторот. Исто така, им било потврдено дека едниот пилот се катапултирал и пријавил преку радиоврска, додека за другиот се трага интензивно.

Министерот за одбрана Марио Баножиќ и началникот на Генералштабот Роберт Храњ одат на местото на падот на МиГ, дознава Индекс, за што изјава дал и воениот пилот Иван Селак.

Сигурно е дека сега ќе следи истрага. Дознав дека и двајцата пилоти се катапултирале. Претпоставувам дека имаше некој технички проблем. Но, сè е можно, на пример птица која лета во мотор. Според она што го знам и двајцата пилоти се катапултирале – изјави Селак.

Што се однесува до авионите, не е важно дали се нови или стари. Нема стари или нови авиони, туку точни или неточни. Не постои начин некој да одобри лет на неисправен авион. Има и падови на авиони Ф-35, најнови модели – вели Селак.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.