Се шират злослутни информации: Придружбата на Путин снимена со нуклеарна актовка?

За време на вчерашната посета на рускиот претседател Владимир Путин на полигонот на руските сили, снимен е маж кој го придружува Путин како носи актовка.

Се шират злослутни информации: Придружбата на Путин снимена со нуклеарна актовка?

Како што пренесува Sky News, човекот во позадина држел нешто за кое постои сомневање дека е т.н Чегет, еден од руските нуклеарни ковчези, познат и како нуклеарна фудбалска топка.

Фотографиите се проширија и на социјалните мрежи.

Чегет е составен дел од системот за автоматска команда и контрола на руските стратешки нуклеарни сили. Се верува дека се вкупно три, а претседателот секогаш има еден при рака.

Не е можно да се потврди за каква актовка се работи на фотографиите, додава Скај њуз, но некои коментатори сметаат дека тоа е нов обид на Путин да го заплаши Западот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.