СЗО свикува итен состанок поради појава на ретка болест

Последното ширење на вирусот мајмунска сипаница ја натера Светската здравствена организација (СЗО) да свика итен состанок, објави во петокот британскиот весник Телеграф. Болеста, која обично е ограничена на шумските области на западна и централна Африка, брзо се шири во голем број европски земји, како и во САД и Австралија од почетокот на мај.

Според извештајот, високо на агендата на состанокот се механизмите зад преносот на вирусот и можните стратегии за вакцинација. Д-р Мајк Рајан, извршен директор на Програмата за здравствени итни случаи на СЗО, наводно, присуствува на дискусијата.

Весникот тврди дека СЗО разгледува дали вакцините против сипаници би можеле ефикасно да се користат за справување со ширењето на мајмуните сипаници.

Во меѓувреме, владата на Британија веќе нареди дополнителни залихи на вакцината против сипаници, која се администрира на луѓе кои можеби биле изложени на мајмунски сипаници, објави Телеграф. Покрај 5.000 дози што британските власти ги имаат при рака во моментов, наредба е за уште 20.000 истрели, според извештајот.

Секретарот за здравство на Обединетото Кралство Саџид Џавид во петокот рече дека се идентификувани уште 11 случаи на мајмунски сипаници, што го удвојува бројот на познати инфекции во земјата.

Во извештајот на весникот се вели дека најмалку шест од потврдените случаи во ОК биле откриени кај хомосексуалци или бисексуалци. Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство (УКХСА), сепак, појасни дека се верува дека повеќето случаи не се поврзани.

Властите мислат дека првиот поединец што бил позитивен на оваа болест во Британија неодамна се вратил од Нигерија, тврди весникот.

Во петокот, Германија го потврди својот прв случај на мајмунски сипаници, а исто така и Франција, со што бројот на земји кои се занимаваат со вирусот надвор од африканските региони во кои е ендемичен е на единаесет, вклучувајќи ги Австралија, Белгија, Канада, Италија, Португалија, Шпанија, Шведска. , и САД.

Француските власти открија дека првото заразено лице таму е 29-годишен маж без понова историја на патување во области каде што традиционално се поврзува.

Во Португалија, пет случаи на мајмунски сипаници се потврдени во областа Лисабон, а уште 15 се под истрага. Во соседна Шпанија, 23 лица се набљудувани поради стравувања дека можеби се заразиле со вирусот. Шведска и Италија исто така открија по еден случај.

Надвор од Европа, Австралија во петокот го пријави првиот случај на мајмунски сипаници во Мелбурн кај маж кој неодамна отпатувал во ОК, а друг сомнителен случај во моментов се истражува во Сиднеј.

Во четвртокот, канадските здравствени власти ги потврдија првите два случаи на болеста во земјата, додека уште 17 сомнителни инфекции се истражуваа во провинцијата Квебек.

Агенцијата за јавно здравје на Канада (PHAC) објави соопштение во кое се вели дека земјата никогаш претходно не се соочила со оваа вирусна болест.

Во средата, еден случај на мајмунска сипаница беше потврден во американската сојузна држава Масачусетс. Локалниот оддел за здравство соопшти дека мажот неодамна отпатувал во Канада. Властите ја уверија јавноста дека преземаат чекори за следење на контактите на заразеното лице. Според официјалното соопштение, споменатиот случај „не претставува никаков ризик за јавноста, а поединецот е хоспитализиран и во добра состојба“.

Мајмунските сипаници обично се шират од диви животни во одредени тропски области на Африка; сепак, тој е способен да се пренесува и од животните на луѓето. Сè уште не е познато кои видови се природниот резервоар на мајмуните сипаници, а СЗО претпоставува дека тоа би можело да се глодари.

„Контактот со живи и мртви животни преку лов и консумирање месо од дивеч или грмушки се познати фактори на ризик“, предупреди СЗО.

Периодот на инкубација може да биде помеѓу шест и 21 ден. Болеста првично се манифестира со треска, главоболка, болки во телото и исцрпеност. Пациентите, исто така, често развиваат осип, типично прво се појавува на лицето, а подоцна се шири на други делови од телото и формира красти.

Епидемии се случуваа редовно од 1970-тите во Демократска Република Конго (ДРК) и Нигерија, но обично остануваа ограничени на тие области.

Позитивна нота, е познато дека вирусот не се шири лесно меѓу луѓето, а ризикот за пошироката јавност се верува дека е прилично низок.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.