СЗО тестира 5 лекови за коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) тестира пет лекови за коронавирусот, изјави портпаролот Тарик Јашаревиќ во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ).
-Уште во февруари собравме повеќе од 400 водечки светски научници за да утврдиме не само тоа што не се знае за вирусот, туку истовремено да се работи на наоѓање решенија, како што се вакцините и лековите, рече тој.
Тој прецизираше дека клиничките испитувања ќе бидат направени во повеќе од една земја и ќе се направат напори да се забрза работата што е можно повеќе.

Прочитајте и ова на иста тема:

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.