Силен земјотрес во Авганистан

 Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтер го погоди во среда Авганистан.Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од градот Метар лам, јавија руските медиуми, повикувајќи се на порталот  „US Geological Survay“.Се наведува и дека градот Џалалабад, кој има околу 200.000 жители, исто така бил многу блиску до епицентарот на земјотресот, односно на 25 километри.Зградите се треселе и во Њу Делхи и во Исламабад, пренесуваат агенциите.
Макфакс Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтер го погоди во среда Авганистан.Еп

Пронајдете не на следниве мрежи: