Силен земјотрес во Индонезија!

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди Индонезија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки институт.
Земјотресот се случи на длабочина од 34 километри и го погоди индонезискиот административен дел на островите Талауд.

Епицентарот на земјотресот бил на 241 километар од филипинскиот град Џенерал Сантос, додава EMSC.
Засега нема информации за материјална штета.

Пронајдете не на следниве мрежи: