Силен земјотрес во Калифорнија

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтерoвата скала ја погоди Јужна Калифорнија. Епицентарот на потресот е на околу 200 километри североисточно од Лос Анџелес, во близина на градот Риџкрест. Тамошните медиуми јавуваат за голем број на повредени лица, и материјални штети. Од силината на потресот голем дел од патиштата во овој регион од Калифорнија се распукале.

Loading...