Силен земјотрес вчера ја погоди западна Турција

Вчера во 14:25 часот по локално време силен земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала ја погоди западна Турција. Повредени се 23 лица, а оштетени се повеќе домови. Епицентарот на земјотресот бил во градот Бозкурт во провинцијата Денизли, соопштија властите. Градоначалничката на Бозкурт, Бирсен Стил изјави дека во земјотресот биле урнати неколку куќи, а голем број се оштетени.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.