Силен земјотрес на Тајван

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала денес е регистриран во тајванскиот град Хуалиен. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од околу 18 километри. Тајван се наоѓа на спој на две тектонски плочи, заради што земјотресите се чести. Земјотресот бил почувствуван и во главниот град на Тајван, Тајпеј, но засега нема информации за евентуални жртви.

 

 

 

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.